Kaszel to naturalna reakcja organizmu

Treść

Kaszel to nie choroba, a naturalna reakcja organizmu na kontakt dróg oddechowych z czynnikami drażniącymi (bakterie, wirusy, zanieczyszczenia) lub alergenami (pyłki). To odruch obronny służący do usuwania z dróg oddechowych ciał obcych lub wydzieliny oskrzelowej. Umożliwia on przepływ powietrza i zapobiega przedostawaniu się do organizmu cząsteczek, bakterii lub wirusów, które mogłyby się w nim namnażać.

Content
texte

W 75% przypadków kaszel jest powiązany z infekcją dróg oddechowych (1). W środowisku miejskim jego występowaniu sprzyja szczytowy poziom zanieczyszczenia powietrza. Ostra forma kaszlu (trwająca poniżej 3 tygodni) może pojawić się w wyniku epizodów infekcji dróg oddechowych lub kontaktu z czynnikami drażniącymi występującymi w otoczeniu (zadymione pomieszczenia, skażenie powietrza, zmiany klimatyczne).

Dzieci cieszące się dobrym zdrowiem mają najczęściej w ciągu roku 7 do 10 epizodów infekcji górnych dróg oddechowych mogących wywołać kaszel.(2)

Kaszel to objaw, na który należy zwracać uwagę. Może on oznaczać infekcję wirusową lub bakteryjną dróg oddechowych (zapalenie jamy nosowo-gardłowej, krtani, tchawicy, ostre zapalenie oskrzeli lub zapalenie zatok).

Przy jakiejkolwiek wątpliwości oraz w każdym przypadku u dzieci poniżej 6 roku życia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

(1) Źródło : www.vidal.fr/recommandations/2737/toux_de_l_adulte/la_maladie

(2) Źródło : Shields MD et al. BTS guidelines : Recommendations for the assessment and
management of cough in children. Thorax 2008 ; 63 (suppl 3) iii5-iii15.

Dzieci

Jak odróżnić kaszel mokry od suchego?

Kaszel to naturalna reakcja organizmu na kontakt dróg oddechowych z czynnikami infekcyjnymi (bakterie, wirusy), alergenami (pyłki) lub drażniącymi (skażenie powietrza, zimno).

Czytaj dalej
Pytania
FAQ

Kaszel - co to takiego?

Kaszel to nie "choroba", lecz objaw. To odruch obronny służący do usuwania z dróg oddechowych ciał obcych, nadmiernej ilości wydzieliny produkowanej przez oskrzela w wyniku kontaktu z wirusami lub bakteriami. Kaszel udrażnia przepływ powietrza.