FAQ :
KASZEL

+ -
Question
Kaszel - co to takiego?

Réponse

Kaszel to nie "choroba", lecz objaw. To odruch obronny służący do usuwania z dróg oddechowych ciał obcych, nadmiernej ilości wydzieliny produkowanej przez oskrzela w wyniku kontaktu z wirusami lub bakteriami. Kaszel udrażnia przepływ powietrza.

+ -
Question
Jak przebiega kaszel?

Réponse

Kaszel jest wywoływany głównie przez drażniące bodźce, które aktywują receptory występujące na całej długości dróg oddechowych (krtań, tchawica, oskrzela). Kaszel składa się z 3 faz: 1. Wdech: płuca wypełniają się powietrzem; 2. Skurcz: zamknięcie głośni powoduje znaczny wzrost ciśnienia wewnątrz klatki piersiowej; 3. Następujące po tym etapie otwarcie głośni to faza wydechu, gdy powietrze jest wypychane z bardzo dużą prędkością (do 250 metrów na sekundę).

+ -
Question
Mam nawracające ataki kaszlu, co dokładnie się dzieje?

Réponse

Organizm uruchamia mechanizm odruchu. Kiedy kaszlemy, zostają pobudzone receptory dróg oddechowych, co powoduje kolejne nawroty kaszlu.

+ -
Question
Co wywołuje kaszel?

Réponse

Kaszel to objaw występujący w przebiegu wielu chorób. Kaszel ostry (trwający poniżej 3 tygodni) może pojawić się w wyniku epizodów infekcji dróg oddechowych, przeziębienia lub kontaktu z czynnikami drażniącymi występującymi w otoczeniu (zadymione pomieszczenia, skażenie powietrza, zmiany klimatyczne).

+ -
Question
Czy zamknięte pomieszczenia sprzyjają kaszlowi?

Réponse

Tak, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach może wywołać zapalenie śluzówki dróg oddechowych i sprzyjać występowaniu kaszlu. Przykład: zanieczyszczenia powodują nasilenie kaszlu.

+ -
Question
Kaszel ostry, przewlekły, mokry, suchy... jakie mamy rodzaje kaszlu?

Réponse

Należy odróżnić kaszel ostry (trwający krócej niż 3 tygodnie) od przewlekłego (utrzymującego się powyżej 3 tygodni). Obecność (lub brak) wydzieliny pozwala odróżnić kaszel suchy od mokrego (produktywnego). Kaszel mokry i suchy są najczęściej związane z infekcją występującą w drogach oddechowych.

+ -
Question
Jaki jest średni czas trwania epizodu kaszlu u dziecka?

Réponse

Kaszel ostry, związany z sezonowymi infekcjami wirusowymi, trwa najczęściej od 7 do 10 dni (1). Jeżeli utrzymuje się dłużej, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż przyczyną kaszlu w tym przypadku może być poważniejsza choroba. (1) Źródło: http://www.em-consulte.com/rmr/article/144507

+ -
Question
Kto jest najbardziej narażony na występowanie kaszlu?

Réponse

Kaszel nie ominie nikogo, ale cierpią na niego głównie osoby najsłabsze: dzieci i seniorzy. W ciągu roku dzieci cieszące się dobrym zdrowiem mają najczęściej 7 do 10 epizodów infekcji wirusowych mogących wywołać kaszel.(1) (1)Źródło : Shields MD et al. BTS guidelines : Recommendations for the assessment and management of cough inchildren. Thorax 2008 ; 63 (suppl 3) iii5-iii15.

+ -
Question
Czy kaszel u dziecka powinien niepokoić rodziców?

Réponse

Kaszel często występuje u dzieci jako objaw wielu chorób wieku dziecięcego, takich jak infekcje górnych dróg oddechowych. Choć kaszel może okazać się "pożyteczny" (kaszel mokry pomaga w odkrztuszeniu wydzielin), należy zwrócić się do lekarza pediatry, zwłaszcza w przypadku dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Oddychaj swobodnie

Kaszel to naturalna reakcja organizmu

Kaszel to nie choroba, a naturalna reakcja organizmu na kontakt dróg oddechowych z czynnikami drażniącymi (bakterie, wirusy, zanieczyszczenia) lub alergenami (pyłki).

Czytaj dalej
Dzieci

Jak odróżnić kaszel mokry od suchego?

Kaszel to naturalna reakcja organizmu na kontakt dróg oddechowych z czynnikami infekcyjnymi (bakterie, wirusy), alergenami (pyłki) lub drażniącymi (skażenie powietrza, zimno).

Czytaj dalej