Jak odróżnić kaszel mokry od suchego?

Treść

Kaszel to naturalna reakcja organizmu na kontakt dróg oddechowych z czynnikami infekcyjnymi (bakterie, wirusy), alergenami (pyłki) lub drażniącymi (skażenie powietrza, zimno). Podrażnienie to wywołuje dwa zjawiska: mechanizm skurczów mięśni wywołujący ataki kaszlu oraz stan zapalny tkanek układu oddechowego.

Content
texte

KASZEL SUCHY

Jest on charakterystyczny dla lekkiego stanu zapalnego tkanek układu oddechowego. Bywa także określany jako kaszel drażniący lub nieproduktywny. Kaszel ten jest wywołany przez stan zapalny dróg oddechowych. Nie powoduje wydzielania śluzu. Jest męczący, często bolesny. Działa jak samonapędzający się mechanizm: im więcej kaszlemy, tym bardziej podrażniamy drogi oddechowe, co nasila kaszel i tak dalej...

Co go wywołuje?

  • głównie sezonowe infekcje wirusowe (przeziębienie, zapalenie krtani, zapalenie tchawicy i oskrzeli...)
  • czynniki środowiskowe (zimno, skażenie powietrza, bierne palenie...)

KASZEL MOKRY

Kaszel jest naturalnym odruchem obronnym naszego organizmu służącym do usuwania z dróg oddechowych śluzu lub czynników drażniących. Kaszel mokry pojawia się przy bardziej nasilonym stanie zapalnym. Kaszel ten nazywany jest produktywnym, gdyż pozwala pozbyć się wydzielin z oskrzeli (przejrzystego śluzu o zmiennym kolorze, żółtawego lub zielonawego) i udrożnić drogi oddechowe. Kaszel ten ma dobroczynne działanie, ponieważ pozwala odkrztusić wydzieliny: śluz usunięty z dróg oddechowych przestaje je blokować.

Co go wywołuje?

Wirusy lub bakterie (zapalenie jamy nosowo-gardłowej, krtani, tchawicy, ostre zapalenie oskrzeli) powodujące nadprodukcję wydzieliny oskrzelowej.

KASZEL U DZIECI

Kaszel pojawia się często w trakcie infekcji dróg oddechowych u dzieci. Nasila się w środowisku miejskim lub w okresie szczytowego poziomu zanieczyszczenia powietrza, a także przy narażeniu na działanie zewnętrznych czynników drażniących (zadymione pomieszczenia, skażenie powietrza, zmiany klimatyczne). Dzieci cieszące się dobrym zdrowiem mają najczęściej w ciągu roku średnio od 7 do 10 epizodów infekcji górnych dróg oddechowych mogących wywołać kaszel.(1).

U dzieci, podobnie jak u dorosłych, kaszel jest najczęściej objawem infekcji. Może być suchy lub mokry, może także zmieniać się w miarę choroby.

W przypadku dzieci poniżej 6 r. ż. należy zasięgnąć porady lekarza.

PODSUMOWUJĄC...

  • Jeżeli możemy odkrztusić śluz po kaszlu, mamy kaszel mokry.
  • Jeżeli nic nie odkrztuszamy, mamy kaszel suchy.

Te dwa rodzaje kaszlu rozróżniamy także po zupełnie innym brzmieniu.

Od jednego do drugiego…

Kaszel to objaw, który ewoluuje wraz z rozwojem choroby : na początku może być suchy, następnie zmienia się w mokry. Może występować w dzień, w nocy, przed zaśnięciem lub bez przerwy. Może także być wywołany wysiłkiem lub pojawiać się nawet w spoczynku.

W przypadku dzieci poniżej 6 r. ż. należy zasięgnąć porady lekarza.

jak odróżnić rodzaje kaszlu

 

(1) Źródło : Shield MD et al. BTS guidelines : recommendations for the assessement and management of cough in children. Thorax 2008 ; 63 (suppl) iii5-iii15

Oddychaj swobodnie

Kaszel to naturalna reakcja organizmu

Kaszel to nie choroba, a naturalna reakcja organizmu na kontakt dróg oddechowych z czynnikami drażniącymi (bakterie, wirusy, zanieczyszczenia) lub alergenami (pyłki).

Czytaj dalej
Pytania
FAQ

Kaszel - co to takiego?

Kaszel to nie "choroba", lecz objaw. To odruch obronny służący do usuwania z dróg oddechowych ciał obcych, nadmiernej ilości wydzieliny produkowanej przez oskrzela w wyniku kontaktu z wirusami lub bakteriami. Kaszel udrażnia przepływ powietrza.