Co robić gdy dziecko kaszle?

Treść

Odporność dzieci buduje się stopniowo, ich organizmy są bardziej wrażliwe, a kaszel ich nie oszczędza…

Content
texte

Powszechny objaw

Kaszel nie tylko towarzyszy często chorobom układu oddechowego u dzieci, ale także nasila się w środowisku miejskim, w okresie szczytowego poziomu zanieczyszczenia powietrza lub zawsze, gdy drogi oddechowe są narażone na kontakt z czynnikami drażniącymi (bierne palenie, detergenty stosowane w domu).

kaszlące dziecko

Do 6-7 roku życia dzieci przechodzą średnio w ciągu roku 7-10 epizodów infekcji górnych dróg oddechowych mogących wywołać kaszel (1).

Objaw wymagający uwagi

Kaszel to odruch obronny naszego organizmu umożliwiający wydalenie z dróg oddechowych ciał obcych i nadmiaru wydzieliny oskrzelowej powstałego na skutek działania np. wirusów lub bakterii (zapalenie jamy nosowo-gardłowej, krtani, tchawicy, ostre zapalenie oskrzeli).

Może on również wystąpić jako reakcja na podrażnienie wywołane czynnikami takimi jak zimno, zanieczyszczenia lub dym.

Podobnie jak u dorosłych, kaszel u dzieci może być suchy lub mokry, a także może zmieniać się na początku choroby (umiejętność rozróżniania rodzajów kaszlu). Umożliwia on odblokowanie przepływu powietrza oraz zapobiega przedostaniu się bakterii do organizmu i ich namnażaniu się (mechanizm powstawania kaszlu)

Jak reagować ?

Kaszel u dziecka wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na ewentualne objawy współwystępujące. Jeżeli dziecko ma mniej niż 6 lat, należy skonsultować je z lekarzem w celu wyboru właściwej terapii.

Miejmy na uwadze ograniczenie ryzyka zakażenia w domu, stosując praktyki higieniczne chroniące przed bakteriami i wirusami.

Dzięki kilku prostym zabiegom Twoje dziecko łagodniej przejdzie kaszel.

Kiedy konieczna jest konsultacja z lekarzem ?

Niektóre objawy towarzyszące kaszlowi powinny skłonić do konsultacji z lekarzem:

  • gdy dziecko ma trudności z oddychaniem lub jedzeniem,
  • gdy jego zachowanie odbiega od normy (dyskomfort, ból…),
  • gdy ma gorączkę,
  • jeżeli występują inne objawy, jak biegunka, wymioty, wysypka…
  • jeżeli kaszel utrzymuje się powyżej trzech dni przy braku poprawy.

Jeżeli dziecko ma mniej niż 6 lat, należy zasięgnąć porady lekarza.

(1)Źródło : Shields MD et al. BTS guidelines : Recommendations for the assessment and management of cough in children. Thorax 2008 ; 63 (suppl 3) iii5-iii15.

Oddychaj swobodnie

Kaszel to naturalna reakcja organizmu

Kaszel to nie choroba, a naturalna reakcja organizmu na kontakt dróg oddechowych z czynnikami drażniącymi (bakterie, wirusy, zanieczyszczenia) lub alergenami (pyłki).

Czytaj dalej
Pytania
FAQ

Kaszel - co to takiego?

Kaszel to nie "choroba", lecz objaw. To odruch obronny służący do usuwania z dróg oddechowych ciał obcych, nadmiernej ilości wydzieliny produkowanej przez oskrzela w wyniku kontaktu z wirusami lub bakteriami. Kaszel udrażnia przepływ powietrza.